فرهنگ خوی FARHANGKHOY

@farhangkhoy
فرهنگ خوی    FARHANGKHOY
هدف:افزایش میزان آگاهی واطلاعات در زمینه های مختلف آموزشی و پرورشی
منتظر راهنمایی ها و انتقادات و پیشنهادات سازنده شما عزیزان می باشد
پیام های کوتاه
نویسندگان
پیوندها
آخرین نظرات
  • ۱۸ مرداد ۹۷، ۰۱:۲۸ - علی خراسانی
    ممنون
وزیر آموزش و پرورش در دومین نشست بررسی دستاوردها، نقد ونظر و چشم انداز سند تحول بنیادین، سال 97 را سال عملیاتی کردن سند تحول بنیادین آموزش وپرورش دانست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عصر امروز سیدمحمدبطحایی در دومین نشست بررسی دستاوردها، نقد و نظر و چشم انداز سند تحول بنیادین که با حضور معاونین ،مشاورین و مدیران کل حوزه ستادی در سالن جلسات ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: وجود بیش از یک میلیون پرسنل، بیش از 13 میلیون دانش آموز و 700 منطقه آموزش وپرورش مسئولیت مدیران ستادی در اجرای برنامه ها را بسیار سنگین وحساس می کند.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه هوشمند پایش میزان استقرار اهداف سند تحول بنیادین آموزش وپرورش گفت: به وسیله این سامانه درصد پیشرفت اهداف و راهکارهای سند تحول دائماً رصد می شود و ما می توانیم میزان پیشرفت راهکارهای مختلف را مشاهده و در جهت تحقق متوازن سند تحول تلاش کنیم.

بطحایی افزود: در سندتحول 13 راهکار وجود دارد که هیچ برنامه از آن پیاده سازی نشده است و اگر راهکارهای کار نشده را به سایر راهکارها اضافه کنیم پیشرفت سند تحول به کمتر از 30 درصد می رسد.

وزیر آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: در استقرار سند تحول پیشرفت ما ضعیف بوده است و ما در زیرنظام هایی که اختیار و توان آن در خود آموزش وپرورش بود ه است پیشرفت خوبی داشتیم اما در بخش هایی که برای عملیاتی کردنشان به بیرون از آموزش وپرورش نیازمند بودیم مانند نیروی انسانی و فضاهای آموزشی، با مشکل مواجه شدیم.

وی پیشرفت متوازن بخش های مختلف سند تحول را از تأکیدات رهبرمعظم انقلاب و اهداف آموزش وپرورش برشمرد و افزود: در سال 97باید بیش از پیش برنامه های ما عملگرایانه تر باشد تا محتوای سند تحول را با سرعت بیشتری عملیاتی کنیم،ودراین زمینه باید بیشتر از گذشته از سامانه پایش میزان استقرار اهداف سند استفاده کنیم.

عضوکابینه تدبیر وامید ادامه داد: مفاهیم نظری برای لایحه های عملیاتی مورداقبال واقع نمی شود، بلکه آنچه در مدارس عملیاتی می شود برای دانش آموزان و خانواده ها محسوس خواهد بود.

بطحایی گفت: سال 97 سال عملیاتی کردن و اجرایی کردن سند تحول خواهد بود؛ بنابراین راهکارهای مختلف عملیاتی کردن سند در پایان سال 96 باحضور مدیران به بحث وگفتگو گذاشته می شود.

وی افزود: برای عملیاتی کردن سند تحول به 2 مقوله" تصمیم سازی" و" تصمیم گیری" نیازمند هستیم و برای این کار از نظرات همه مدیران استفاده خواهد شد، دراین زمینه باید از ظرفیت شورای عالی آموزش پرورش به عنوان یک دستگاه بیرونی استفاده کنیم.

وزیر آموزش وپرورش گفت: شورای اجرایی و راهبری سند باید کاملاً برنامه های سند را پیگیری و به رفع موانع اجرای سند بپردازد و درصورت نیازهفته ای یک نشست برای بررسی برنامه های سند برگزار کند.

وی اظهار کرد: برنامه ها در سال 97 باید به گونه ای پیش برود که مشخصاً بدانیم مثلا در خردادماه راهکارهای سند تاچه میزان پیشرفت کرده است و در سال آینده در نشست ها دائماً گزارش از برنامه های اجراشده داشته باشیم.

بطحایی تصریح کرد: شورای عالی آموزش وپرورش، شورای راهبری سند و کارگروه های زیرمجموعه شورای راهبری 3 لایحه پیگیری برنامه های سند در سال 97 فعال خواهند بود.

وی ادامه داد: نمایندگانی از شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در شورای عالی آموزش وپرورش باشند تا برنامه های سند با هماهنگی بیشتری تدوین و اجرا شود.

عضو کابینه تدبیر و امید خاطرنشان کرد: لزوماً نباید همه معاونین و مدیران حوزه ستادی در مسائل مختلف هم نظر و هم سو باشند، زیرا اگر همگی تنها یک نظر بدهند کارها به شایستگی پیش نخواهد رفت و این اختلاف نظرها نباید اتهام همسونبودن مدیران حوزه ستادی را در پی داشته باشد.

وی از تعارض به عنوان یک فرصت یاد کرد و  افزود: سازمانی که در آن تعارض وجود نداشته باشد خلاقیت و نوآوری رخ نخواهد داد.

در این نشست دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش از برگزاری نشست بررسی دستاوردها، نقد ونظر و چشم انداز سند تحول بنیادین هر 3 ماه یک بار به دستور وزیر خبر داد و افزود: تبیین سیاست های وزارتخانه در جهت اجرای سند تحول، گفتمان سازی و ایجاد همگرایی بین مسئولین و مدیران و رصد فعالیت های مرتبط از جمله اهداف برگزاری نشست بررسی سند تحول است.

وی گفت: همه برنامه ما در سند تحول باید رنگ و بوی تربیتی داشته باشد وا صلی ترین چرخش در این زمینه حذف آزمون های زائد است ، اگر آموزش وپرورش به روز نشود ادامه مسیرتعلیم و تربیت با مشکل مواجه می شود.

نویدادهم خاطرنشان کرد: تغییر نظام آموزشی به نهاد فرهنگی تربیتی ، تبدیل انحصارانگاری در تربیت به مشارکت جویی و مسئولیت پذیری  و تبدیل دانش آموز منفعل در کلاس به یک متربی فعال در محیط های تربیتی 3 چرخش مهم از 37 چرخش در سند تحول است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نیز دراین نشست اظهار کرد: در کنار سند تحول بنیادین 2 سند بالادستی شامل سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و مصوبات نهادهای قانونگذار وجود دارد.

وی تدوین 56 کتاب درسی  51 کتاب راهنمای معلم، 3 عنوان کتاب کاروتولید و 20 فیلم آموزشی مدرسان را از جمله فعالیت های انجام شده در اجرای سند تحول برشمرد و عنوان کرد:تفکر و پژوهش، تفکر وسبک زندگی، کاروفناوری ، کارگاه کارآفرینی و تولید، تفکر وسوادرسانه ای انسان و محیط زیست، مطالعات فرهنگی ، تفکر و سبک زندگی وبهداشت از جمله عناوین کتاب های درسی جدیدالتألیف است که در اثنای اجرای سند تحول تدوین و در مدارس ارائه شده است .

حجت الاسلام محمدیان افزود: ایجاد سامانه اعتبارسنجی کتاب های جدیدالتألیف ، مشارکت در تولید بسته های آموزشی شاخه های فنی وحرفه ای  و مشارکت 670 مؤلف در تألیف کتب درسی از جمله اقداماتی است که درخصوص چرخش از انحصارانگاری در تربیت به مشارکت جویی و مسئولیت پذیری صورت گرفته است.

وی گفت: عدم آموزش معلمان برای تدریس کتب جدید، عدم ایجاد بستر برخی تکالیف و عدم نیازسنجی در حوزه زبان آموزی خارجی از جمله نقاط ضعف اجرای سند تحول است.

معاون تربیت بدنی و سلامت نیز در این نشست اظهارکرد: سیاست ما در ذیل سند تحول درخصوص ساخت فضاهای ورزشی، احداث وایجاد فضاهای موردنیازتربیت بدنی در درون مدارس است.

حمیدی خاطرنشان کرد: طرح های آموزش پیشگیری با رویکرد رشدمدار، پروژه نظام مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان (نماد) طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزان ، طرح توانمندسازی اجتماعی دانش آموزان و تقویت بنیان خانواده از جمله برنامه ها در حوزه چرخش از دانش آموز منفعل به متربی فعال در محیط های تربیتی است.

گالری تصاویر را در اینجا ببینید

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۱/۰۵
بهرام رحمانی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی